Gör Det Själv – zrób to sam!

 

 

 

 

Masz niekończące się pokłady ambicji, samozaparcie i chęć? Możesz nauczyć się szwedzkiego samemu – przez Internet. Jak to się mówi, dla chcącego nic trudnego.

Just do it, gör det bara.

m01369_

Szwedzi są wspaniałym narodem. Bardzo chcą, żeby każdy mieszkaniec Szwecji mówił po szwedzku. Jeśli ktoś decyduje się na emigrację może bezpłatnie chodzić na kurs języka, który przede wszystkim przygotowuje do zdania egzaminu SFI (Svenskundervisning för invandrare), a co za tym idzie – pomaga wejść na rynek pracy. Dlatego też w Sieci można znaleźć wiele darmowych podręczników i kursów – również na stronach, których właścicielem jest administracja państwowa.

Tutaj zebraliśmy dla Was wszystkie najlepsze strony internetowe, na których możecie nauczyć się szwedzkiego.

 

 

 

Zrzut ekranu 2017-06-20 o 10.32.58

Digitala spåret

http://www.digitalasparet.se/index.htm

Choć graficznie strona ta nie zachęca do poświęcenia jej więcej niż pięciu minut swojego życia to jednak warto posiedzieć tu dłużej i dogłębnie przetrząsnąć jej zawartość. Autorzy strony przede wszystkim zgromadzili tu większość miejsc, w których możemy za darmo uczyć się szwedzkiego, o języku szwedzkim, a także o samej Szwecji. Ponad to – w zakładce „Hör/läs” znajduje się wiele czytanek, słuchanek, testów i ćwiczeń. Polecam na początek!

 

 

 

 

Zrzut ekranu 2017-06-20 o 10.34.29

8sidor

http://8sidor.se/

Miejsce, w którym możemy znaleźć newsy ze Szwecji i ze świata. Wartościowe – i to, co najbardziej nas interesuje – jest to, że każdą z wiadomości można przesłuchać. Komputer zaznacza na kolorowo dokładnie to, co lektorka aktualnie czyta. Choć artykuły napisane są prostym językiem to początkujący powinni tę stronę traktować jako pomoc w nauce czytania, ponieważ nie ma na niej żadnego tłumaczenia.

 

 

 

 

 

Zrzut ekranu 2017-06-20 o 10.36.14

Learn swedish

https://learningswedish.se/

Kurs w języku angielskim, przygotowany przez Svenska institutet (https://si.se/). Całość dostępna bezpłatnie, należy jednak założyć swoje konto na stronie. Ma to swoje korzyści – po każdym logowaniu od razu wiemy, który moduł przerobiliśmy ostatnio i z jakim wynikiem. W modułach znajdziemy różne opcje – quizy, czytanki i wiele plików do odsłuchania.

 

 

 

 

Zrzut ekranu 2017-06-20 o 08.32.25

Svenska för alla

http://swedish-for-all.se/sfi-steg-learning-steps/alfabetet-alphabet/

Ogromna zawartość przydatnych rzeczy dla osób, które zaczynają od zera. Są nawet filmy, na których pokazują, w jaki sposób układać usta przy wymawianiu trudnych, szwedzkich dźwięków. Ponad to – ćwiczenia gramatyczne, szwedzkie piosenki do nauki języka wraz z tekstami i tematyczny podział słuchanek. Mnóstwo wiedzy!

 

 

 

 

 

Zrzut ekranu 2017-06-20 o 10.40.13

Skolverket

https://www.skolverket.se/

Strona dla osób, które myślą o zdawaniu egzaminu SFI. Znajdziecie tu przykładowe testy i dużo informacji na temat samego egzaminu.

 

 

 

Zrzut ekranu 2017-06-20 o 10.45.19

Swedish Pod101

https://www.youtube.com/user/SwedishPod101/videos

Cały kanał do nauki szwedzkiego w języku angielskim. Jest tam wiele ciekawych filmów o słówkach, gramatyce czy wymowie. Jednak dla mnie faworytką i zwyciężczynią „Internetów” jest Engla – niezwykle sympatyczna Szwedka, która w swoim ojczystym języku opowiada o szwedzkich zwyczajach, świętach i innych ważnych kwestiach. Takich jak wspomniany już przez nas niegdyś surströmming. 

 

 

Kiedy już opanujecie swoje szwedzkie „skillsy” – idźcie do IKEA. Nie dość, że wszystkie półki zastawione są szwedzkimi książkami to na dodatek każdy produkt nosi nazwę jakiegoś szwedzkiego słówka. Cała zabawa polega na tym, że często znaczą one coś zupełnie innego (np. łoś na biegunach nazywał się ekorre, co znaczy wiewórka!).

Dajcie znać w komentarzach, czy znacie jeszcze inne „zmyłki”.

Pofikajcie z nami na Facebooku – często pojawiają się tam takie przydatne linki.

Powodzenia, lycka till.
Aldona

One thought on “Gör Det Själv – zrób to sam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s