SZWEDZI RATOWALI ŻYDÓW Z HOLOCAUSTU

dunscy_zydzi

308 osób, 36 autobusów-ambulansów, 19 ciężarówek, 7 motocykli i siedem samochodów osobowych, jeden ciężarowy podnośnik i kuchnia polowa – ten konwój pokonywał wiele razy drogę do Skandynawii z nazistowskich Niemiec i Polski. „Białe autobusy” powinny stać się symbolem postawy Szwecji w czasach II wojny światowej.

Pod hasłem „Białe autobusy” (szw. Vita bussarna) kryje się akcja humanitarna szwedzkiego Czerwonego Krzyża, która rozpoczęła się w marcu w 1945 roku z polecenia rządu Szwecji. Rozpoczęto ją z obawy przed planowaną, przez Nazistów, akcją „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, czyli masowymi egzekucjami Żydów w obozach koncentracyjnych. Jej celem było uwolnienie skandynawskich więźniów z obozów przed ich likwidacją. Dzięki sprawnym negocjacjom udało się akcję rozpocząć. Na samym początku oficerowie naziści byli bardzo skrupulatni, później jednak Szwedom udało się wywozić tylu więźniów, ile pomieściły autobusy.

Nazwa akcji pochodzi od autobusów, które zostały pomalowane ma biało i miały czerwony krzyż na dachu, po bokach oraz z przodu i z tyłu. Wszystko po to, by nie pomylić ich z celami militarnymi.

Akcja trwała do maja 1945 roku. Całkowita liczba ocalonych jest niemożliwa do ustalenia – spora ilość pasażerów nie była nigdzie przecież rejestrowana. Szwedzki Czerwony Krzyż szacuje tę liczbę na ponad 15 tysięcy osób. Po kapitulacji Niemiec uratowano kolejnych 10 tysięcy, więc całkowita liczba może wynieść nawet 30 tysięcy osób.

3568553_2048_1152

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s