Jak Szwedzi obchodzą Halloween?

Czy Szwedzi, którzy słyną na całym świecie z tego, że piszą najlepsze i jednocześnie najmroczniejsze kryminały, lubią przebierać się za zombie i straszyć ludzi na ulicach? Czy wycinają dynie i wstawiają w nią świeczkę? Czy dzwonią od drzwi do drzwi w poszukiwaniu słodyczy?

I tak, i nie.

Zacznijmy jednak od początku. Halloween to po prostu Wigilia Wszystkich Świętych (All Hallows’ Evening), która obchodzona jest w wielu krajach na całym świecie 31 października.

Choć większości osób Halloween kojarzy się głównie z maskaradą i imprezami to korzeni tego święta można doszukiwać się w kulturze celtyckiej – w celtyckim święcie na powitanie zimy.

jack-o-lantern-lights-at-halloween

W Szwecji Dzień Wszystkich Świętych obchodzony był, tak jak w Polsce, 1 listopada. Zmieniło się to od 1772 roku – wówczas dzień ten stał się świętem ruchomym, wypadającym w pierwszą niedzielę listopada. W 1953 roku zmieniono tę tradycję po raz kolejny i do dziś Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w pierwszą sobotę, która wypada między 31 października, a 6 listopada.

W tym roku dzień wszystkich świętych wypada 4 listopada.

Choć założenie jest podobne jak w Polsce – Szwedzi wspominają zmarłych i odwiedzają groby bliskich – jest to obchodzone na znacznie mniejszą skalę, niż w naszym kraju. Tutaj przecież stać w korku w drodze do cmentarza można nawet kilka godzin.

Choć Dzień Wszystkich Świętych w Szwecji jest świętem ruchomym, to Halloween świętowane jest po amerykańsku: 31 października. W takiej formie, w jakiej nam się ono kojarzy – z dyniami i strojami wiedźm –  zostało zapożyczone ze Stanów Zjednoczonych w latach 90-tych. W 1990 roku Hard Rock Cafe i sklep z ubraniami karnawałowymi Butterricks, wyszli z inicjatywą i zorganizowaną akcją, żeby świętować Halloween przez cały tydzień. Od 2000 roku znacznie wzrosła popularność halloweenowych imprez i balów przebierańców. Od tamtej sprzedaż zabawek i strojów zaczęła lawinowo rosnąć, by w 2009 roku osiągnąć obrót w wysokości około miliarda koron.

Dzieci też zaadaptowały to święto – na wzór amerykańskich rówieśników biegają od domu do domu, krzycząc “bus eller godis”. Zabawy organizowane są także w szkołach, szczególnie w piątek w trakcie Tygodnia Wszystkich Świętych.

Dziś Halloween w Szwecji obchodzi się nie tylko na prywatnych przyjęciach, ale imprezy organizowane są w restauracjach, klubach czy nawet parkach rozrywki. W tym roku wielka impreza odbędzie się w Gröna Lund w Sztokholmie. 

 

Zajrzyj na nasz kanał na YouTube:

helolin

.

2 thoughts on “Jak Szwedzi obchodzą Halloween?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s